ΓΙΟΡΤΗ 28 ΟΚΤΩΒΡΗ 2019

ΓΙΟΡΤΗ 28 ΟΚΤΩΒΡΗ Στην αίθουσα τελετών του σχολείου μας πραγματοποιήθηκε στις 25/10/2019, με μεγάλη επιτυχία, η γιορτή για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940. Στην τελετή επιδόθηκαν τα βραβεία και τα αριστεία για την προηγούμενη σχολική χρονιά και ορίστηκαν ως σημαιοφόροι οι Συμεωνίδης Θανάσης και Τσολακίδου Στέλλα. Ιδιαίτερα συγχαρητήρια στους συντελεστές μαθήτριες και μαθητές της εκδήλωσης καθώς και στους υπεύθυνους καθηγητές.

Κείμενο από την ομιλία της κ. Ρωμάνου.

" Η πλειοψηφία των ευρωπαϊκών χωρών έχει ορίσει ως επίσημη ημερομηνία εορτασμών την 28η Μαϊου 1945 που είναι η επίσημη ημερομηνία λήξης του Β’ Παγκοσμίου πολέμου με την άνευ όρων συνθηκολόγηση των ενόπλων δυνάμεων της ναζιστικής Γερμανίας. Η Ελλάδα πρωτοτυπεί διατηρώντας ως ημερομηνία εορτασμών την 28η Οκτωβρίου 1940, δηλαδή την έναρξη της εμπλοκής της στον πόλεμο, μέσω της περίφημης αρνητικής απάντησης του δικτάτορα Μεταξά, στο τελεσίγραφο που του παρέδωσε ο Ιταλός πρεσβευτής στην Αθήνα την 28η Οκτωβρίου 1940.

Η δημοκρατική Ελλάδα του σήμερα, δεν γιορτάζει την Ειρήνη αλλά το ΟΧΙ σύσσωμου του ελληνικού λαού στον κατακτητικό αυτό πόλεμο. Κι ενώ αντιστάθηκε και τα κατάφερε, αμέσως μετά την Απελευθέρωση από τη ναζιστική κατοχή, ξεκίνησε ο Εμφύλιος Πόλεμος… Καθ’όλη τη διάρκεια της Κατοχής, το ΟΧΙ μετατράπηκε σε μια καθημερινή πάλη, μαζική αντίσταση, που οδήγησε σε αιματοβαμμένες επιχειρήσεις αντιποίνων, στις εκτελέσεις άμαχων ομήρων & σε μάχες σώμα με σώμα. Μονάχα τον πρώτο χρόνο της Κατοχής πάνω από 40.000 πέθαναν από την πείνα.

Και δεν τους έφταναν οι νεκροί μας, ήθελαν και εργάτες… Η μεγάλη απεργία όμως που οργανώθηκε από το ΕΑΜ και συμμετείχε σύμπας ο κόσμος της Αθήνας, απέτρεψε την επιστράτευση των Ελλήνων που θα πήγαιναν στα εργοστάσια της Γερμανίας να δουλέψουν για την κατασκευή πολεμικού υλικού… Και τα κατάφεραν!

Αυτά είναι τα μερικά από τα παραδείγματα του τότε, που πρέπει να μας εμπνέουν και σήμερα. Για ένα κόσμο πιο δημοκρατικό, πιο δίκαιο!

Το «νεκρό» για …κάποιους αλλά ένδοξο παρελθόν μας, το ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ, το ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ή ΘΑΝΑΤΟΣ, το ΟΧΙ που γιορτάζουμε σήμερα με κάθε επισημότητα, όχι μόνο δεν πρέπει να ξεχαστεί αλλά να συνεχίζει να μας δίνει δύναμη, να είναι ο οδοδείκτης που θα μας εμπνέει για νέους αγώνες & πράξεις αντίστασης, σε κάθε ευκαιρία, σε κάθε πρόκληση!

ΟΧΙ στον φόβο λοιπόν, ΟΧΙ σε κάθε είδους υποταγή και υποδούλωση

ΟΧΙ σε κάθε ηγέτη ή τοποτηρητή του που επιδιώκει να μας εξανδραποδίσει

ΟΧΙ σε κάθε φασιστικό, νεοναζιστικό μόρφωμα που απειλεί ομάδες συμπολιτών μας και εγκληματεί ανενόχλητο

ΟΧΙ στην καταστολή και τη λογοκρισία που αναβιώνει στις μέρες μας, πατώντας πάνω σε μεταξικά νομοθετήματα του 1937

ΟΧΙ στο ξεπούλημα των φυσικών πηγών ενέργειας σε κερδοσκόπους

Αλλά ΟΧΙ ΚΑΙ ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ ΚΑΙ ΑΔΡΑΝΕΙΑ...

Το ΟΧΙ του σήμερα απέναντι σε κάθε απειλή που υπονομεύει το παρόν και το μέλλον του λαού μας, εξακολουθεί να είναι η πιο ενδεδειγμένη και συνετή στάση κάθε "ωραίου σαν Έλληνα" συμπολίτη μας και κάθε κατοίκου αυτής της γης!"