ΑΝΔΡΕΑΣ ΝΙΚΑΣ

Γεννήθηκε στην Αθήνα το 1967. Αποφοίτησε από την Ιωνίδειο Πρότυπο Σχολή Πειραιά και πήρε το βασικό του πτυχίο από την Φιλοσοφική Σχολή Αθηνών. Ολοκλήρωσε το Master "Θεωρία, πράξη και αξιολόγηση του εκπαιδευτικού ΄έργου" στο Εθνικό Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών με υποτροφία στο γνωστικό αντικείμενο "Διδακτική των Νέων Ελληνικών". Είναι υποψήφιος διδάκτωρ του Middlesex Univercity στην διδακτική του Καβάφη. Γνωρίζει Αγγλικά και Γαλλικά.

Έχει διδάξει στο 5ο Γυμνάσιο Πειραιά, το 9ο Λύκειο Πειραιά, το Γυμνάσιο με λυκειακές τάξεις Λυκείου Σίφνου, το 6ο Λύκειο Πειραιά, το πειραματικό Λύκειο Ιωνιδείου και το Λύκειο Καστέλλας. Από το 2011 είναι μόνιμος καθηγητής στο 2ο Λύκειο Πειραιά.

Αυτή την εποχή τα επιστημονικά του ενδιαφέροντα επικεντρώνονται στη διδακτική της λογοτεχνίας.