2ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΠΕΙΡΑΙΑ

Παναγιώτη Πεφάνη, Διευθυντή 2ου ΓΕΛ ΠΕΙΡΑΙΑ

26-7-2018

Αγαπητέ Διευθυντή,

Θέλουμε ως Συντονιστική Επιτροπή του Σήματος Αειφόρου Σχολείου να συγχαρούμε όλη τη σχολική κοινότητα του 2ου ΓΕΛ Πειραιά, για την εξαίρετη προσπάθεια προσανατολισμού του σχολείου προς την αειφορία. Υπό τοσυντονισμό σας, φαίνεται ότι σημαντικό τμήμα των μελών της κοινότητας εργάζεται συλλογικά, με σκοπό τη δημιουργία κλίματος συνεργατικότητας και εμπιστοσύνης μεταξύ μαθητών και καθηγητών για ένα καλύτερο σχολείο. Θεωρούμε την ανατροφοδότηση από τα σχολεία που συμμετέχουν ως σημαντικό στοιχείο για την επιτυχία και αυτού του προγράμματος. Η αμφίδρομη αυτή διαδικασία ελπίζουμε να συμβάλλει στη βελτίωση του ίδιου του προγράμματος "Σήμα Αειφόρου Σχολείου" και στην εμπέδωση των αρχών του αειφόρου σχολείου για τα συμμετέχοντα σχολεία.

Έχοντας τα παραπάνω υπόψη, μελετώντας προσεκτικά τα στοιχεία που υποβάλλατε προς εκτίμηση για την πιστοποίησή σας με το Σήμα Αειφόρου Σχολείου και με διάθεση παροχής θετικής ανατροφοδότησης προς τα σχολεία,σημειώνουμε τα παρακάτω:

Παιδαγωγικό πεδίο

Παρατηρήσαμε αξιόλογη δραστηριότητα στον παιδαγωγικό πεδίο, κάτι που σημαίνει ότι το σχολείο διαθέτει αφοσιωμένους και καινοτόμους εκπαιδευτικούς, όπως επίσης και μια ηγεσία που υποβοηθά τον παιδαγωγικό αναπροσανατολισμό. Υπάρχει ποικιλία σε όλους τους δείκτες του πεδίου και ως εκ τούτου πληρούνται όλα τα κριτήρια για το πεδίο αυτό. Παρ' όλα αυτά, υπάρχουν πολλά περιθώρια για βελτιώσεις στο πεδίο της παιδαγωγικής, όσο το επιτρέπει αυτός ο τύπος σχολείου, δηλ. το λύκειο.

Κοινωνικό πεδίο

Και στο πεδίο αυτό παρατηρείται μεγάλη δράση και ευρύτητα κοινωνικών δράσεων, αξιοσημείωτη αφοσίωση στη δημοκρατία μέσα στο σχολείο, πολλές συνεργασίες με εξωσχολικούς φορείς κα. Ως εκ τούτου και στο πεδίο αυτό πληρούνται όλες οι προϋποθέσεις.

Περιβαλλοντικό πεδίο

Παρομοίως, όπως και στα άλλα δύο πεδία η δράση του σχολείου σας είναι αξιοσημείωτη και επαρκής.

Η Συντονιστική Επιτροπή του Σήματος Αειφόρου Σχολείου, αποφασίζει να απονείμει στο 2ο ΓΕΛ Πειραιάτην πιστοποίησή του Αειφόρου Σχολείου και ταυτόχρονα την σημαία του Σήματος Αειφόρου Σχολείου, σημειώνοντας ότι το σχολείο αυτό είχε σημαντική δράση σε όλους σχεδόν τους Δείκτες Αειφόρου Σχολείου, οπότε επάξια παίρνει τη σχετική πιστοποίηση. Παρακαλούμε να δεχτείτε και να μεταφέρετε στην σχολική κοινότητα του 2ου ΓΕΛ Πειραιά τα θερμά μας συγχαρητήρια. Το πιστοποιητικό θα αποσταλεί τον Σεπτέμβριο ενώ η σημαία θα δοθεί δωρεάν, αν υπάρξει σχετική χορηγία.

Είμαστε πάντα στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε διευκρίνιση.

Για την Συντονιστική Επιτροπή

Δ. Καλαϊτζίδης