2ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΠΕΙΡΑΙΑ

ΕΙΔΙΚΕΣ ΑΙΘΟΥΣΕΣ

Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών, πλήρως εξοπλισμένο από το πρόγραμμα του ΕΠΕΑΕΚ

Αίθουσες Πληροφορικής, δύο με 10 και 8 θέσεις εργασίας αντίστοιχα

Αίθουσα Εκδήλώσεων, 400 θέσεων (σε κοινή χρήση με το 2ο Γυμνάσιο Πειραιά).

Κλειστό Γυμναστήριο (σε κοινή χρήση με το 2ο Γυμνάσιο Πειραιά).

Γραφεία Διοίκησης

ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗ ΔΡΑΣΗ ΓΙΑ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΖΗΜΙΩΝ ΑΠΟ ΠΛΗΜΜΥΡΑ

Η ανάδειξη και προώθηση του Εθελοντισμού ξεκινάει ΚΑΙ από το σχολείο. Μια διαχρονική και ανθρωπιστική αξία που δείχνει αγάπη και νοιάξιμο για το κοινό καλό. Αν νοιάζεσαι και αγαπάς το σχολείο σου, τότε θα νοιαστείς "αύριο" για το συνάνθρωπο σου, το περιβάλλον σου, την πόλη σου, τη γειτονιά σου, την κοινωνία ολόκληρη.

Την Παρασκευή αρκετοί μαθητές-εθελοντές, μέσα σε λίγες ώρες κατάφεραν και μετέφεραν όλο το αθλητικό υλικό σε αίθουσα ασφαλή και στεγνή. Δυνατοί, Ορεξάτοι, Ακούραστοι, γεμάτοι ιδέες για τη διαμόρφωση του χώρου, έδειξαν μ'αυτό τον τρόπο την αγάπη τους για το μάθημα της Φυσικής Αγωγής που τόσο παραμελημένο είναι σ'αυτή τη χώρα... και τόσο ανάγκη το έχουν αυτοί αλλά & οι συμμαθητές τους. Κι εμείς πλημμυρίσαμε & το γυμναστήριο μας χρήζει άμεσης βοήθειας & "επούλωσης" από τις ζημιές που έγιναν ή μάλλον αναδείχτηκαν... με την τελευταία & έντονη βροχόπτωση της περασμένης εβδομάδας.