2ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΠΕΙΡΑΙΑ

ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2017-18

ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΤΑΙΝΙΑΣ

Την Πέμπτη 8 Φεβρουαρίου 2018 οι μαθητές μας με συνοδεία καθηγητών, παρακολούθησαν στο δημοτικό κινηματογράφο της πόλης μας, την ελληνική ταινία "1968". Ο σκηνοθέτης Τάσος Μπουλμέτης συνδίασε δεξιοτεχνικά ντοκουμέντα & μυθοπλασία, σε ένα νοσταλγικό, χιουμοριστικό & γλυκόπικρο ταξίδι στην Ελλάδα του 1968 (αλλά & στον κόσμο) με κεντρικό άξονα το αθλητικό έπος της ΑΕΚ κόντρα στη Σλάβια Πράγας (89-82) στον τελικό του Κυπέλλου Κυπελλούχων Ευρώπης στην καλαθοσφαίριση, μπροστά σε 80.000 θεατές στο Καλλιμάρμαρο Στάδιο. Συγκινηθήκαμε, γελάσαμε, μάθαμε, διδαχτήκαμε & δώσαμε υπόσχεση να ξαναπάμε σινεμά!

ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΜΟΥ

Την Παρασκευή 6 Οκτωβρίου 2017 στα πλαίσια της Ημέρας Σχολικού Αθλητιαμού, αθληθήκαμε, παίξαμε με ατομικές & ομαδικές δραστηριότητες και συμμετοχή όλων των μαθητών μας! Το πανευρωπαϊκό μήνυμα #ΒΕΑCTIVE και φέτος "πέρασε" στους μαθητές μας, καταδεικνύοντας τα πολλαπλά οφέλη της σωματικής δραστηριότητας. Παράλληλα όμως με τις ασκήσεις & αθλοπαιδιές, ζωγραφίσαμε τους τοίχους της αυλής μας, φυτέψαμε, ήπιαμε φρέσκο χυμό πορτοκαλιού και τέλος ακούσαμε τις πληροφορίες, τη δράση & τις συμβουλές των εκπροσώπων-ορειβατών του Φυσιολατρικού Ομίλου Πειραιά που τους ευχαριστούμε θερμά για την άμεση ανταπόκριση τους στο κάλεσμα μας! Επίσης να ευχαριστήσουμε θερμά το Δήμαρχο της πόλης μας κ. Μώραλη & τον Αντιδήμαρχο κ. Σιγαλάκο, όχι μόνο για την επίσκεψη τους στο σχολείο μας αλλά το κυριότερο για την αποπεράτωση του στρωσίματος με πλαστικό τάπητα, της αυλής του σχολείου μας. Και του Χρόνου με Υγεία!.

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2016-17

ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΩΝ ΠΡΟΣΦΥΓΩΝ

Μαθητές, γονείς και καθηγητές του 2ου ΓΕΛ Πειραιά ανταποκριθήκαμε άμεσα στο κάλεσμα για βοήθεια των συνανθρώπων μας, που οι χώρες τους είναι σε εμπόλεμη κατάσταση. Το σχολείο μας ήταν παρών στις 17 Νοεμβρίου 2015 στην πύλη Ε1 του λιμανιού όπου παρέδωσε τα είδη πρώτης ανάγκης, που συλλέχθηκαν στο σχολείο μας τι προηγούμενες μέρες, στους εθελοντές της Παμπειραϊκής Πρωτοβουλίας Υποστήριξης Προσφύγων και Μεταναστών. Ευχή μας, ν' ακολουθήσουν κι άλλες τέτοιες πρωτοβουλίες βοήθειας και αλληλεγγύης και ευχή όλων μας να σταματήσει όσο πιο γρήγορα γίνεται αυτός ο εμφύλιος σπαραγμός!