2ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΠΕΙΡΑΙΑ

Πυθαγόρα 22, 185 33 Πειραιά. Τηλ.: 210 4178995

ΣΟΦΟΚΛΕΟΥΣ ΑΝΤΙΓΟΝΗ

Την Πέμπτη 21/12/2017 οι μαθητές της Β΄ τάξης του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν, στο αμφιθέατρο του σχολείου, την παράσταση "Αντιγόνη" από την θεατρική ομάδα Χ-αίρεται, σε μια διαδικασία βιωματικής εκπαίδευσης.

Η προσέγγιση του σκηνοθέτη να αξιοποιήσει (ευφυώς) και μαθητές στο ρόλο του χορού σε κάποιες στιγμάς, η κυκλική σκηνοθεσία ώστε να είναι συμμέτοχοι, η άψογη εκτέλεση ρόλων και τα διαχρονικά μηνύματα του έργου, επέδρασαν ευεργετικά σε όλους. Στη συζήτηση που ακολούθησε μετά το τέλος της παράστασης, αναλύθηκαν οι χαρακτήρες του έργου και τα σκηνοθετικά ευρήματα.

Χ-αιρόμαστε συνεπώς με τέτοιου είδους παραστάσεις και "αίρεται" η άποψη πως η εποχή μας είναι αντιθεατρική.