2ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΠΕΙΡΑΙΑ

Πυθαγόρα 22, 185 33 Πειραιά. Τηλ.: 210 4178995

ΤΟ 2ο ΓΕΛ ΠΕΙΡΑΙΑ ΣΤΟ ΕΥΡΩΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟ ΣΤΙΣ ΒΡΥΞΕΛΛΕΣ

Από τις 16 και ως τις 19 Μαρτίου 2019 42 μαθητές του 2ου ΓΕΛ Πειραιά και 4 συνοδοί καθηγητές είχαν τη χαρά να επισκεφθούν τις Βρυξέλλες, καθώς και τις μεσαιωνικές παραμυθένιες πόλεις, Γάνδη και Μπριζ. Στις 18/3/2019 βίωσαν τη μοναδική εμπειρία της επίσκεψης και ξενάγησης στο Ευρωκοινοβούλιο και ενημερώθηκαν σε θέματα σχετικά με την ιστορία της Ευρωπαϊκής Ένωσης και τη λειτουργία των οργάνων της. Το ήθος και οι πνευματικές τους αναζητήσεις αποτέλεσαν αντικείμενο θετικότατων σχολίων των υπευθύνων της ξενάγησης στο Ευρωκοινοβούλιο.

Τα παιδιά μας πήραν στις «αποσκευές» τους πολύτιμες γνώσεις και εμπειρίες, γνώρισαν την κουλτούρα μιας άλλης χώρας και έζησαν τη χαρά της ομαδικότητας και της συνεργασίας της εκπαιδευτικής εκδρομής.

Η επιβράβευση από τον Υπεύθυνο.ΕΔΩ

Φωτογραφίες από την εκπαιδευτική επίσκεψη.