2ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΠΕΙΡΑΙΑ

Πυθαγόρα 22, 185 33 Πειραιά. Τηλ.: 210 4178995

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΘΕΑΤΡΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΘΝΙΚΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ

35 μαθητές/τριες από τις τρεις τάξεις του Λυκείου μας συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Πειραματικής – εφηβικής σκηνής του Εθνικού θεάτρου « Ο εχθρός της τάξης» από 26/11/2021 -6/12/2021. Το πρόγραμμα περιλάμβανε τρία μέρη: το Πριν , με θεατρικό παιχνίδι μύησης στους θεατρικούς όρους από ειδικές εμψυχώτριες , την παρακολούθηση της θεατρικής παράστασης και το Μετά , με θεατρικό παιχνίδι πρόσληψης του έργου από τους μαθητές .

Το Σάββατο 6/12/2021 παρακολούθησαν την παράσταση «Ο εχθρός της τάξης» του Ν. Ουίλιαμς. Στο έργο 12 ηθοποιοί – μαθητές κάνοντας «βουτιά στο υποσυνείδητο» έφεραν στην επιφάνεια τις ανησυχίες, τα διλήμματα , τους φόβους και τις αγωνίες των σύγχρονων εφήβων , αλλά και τα «κακώς κείμενα» της κοινωνίας που συχνά ψαλιδίζει τα όνειρά τους , «ότι τους δίνει τους το παίρνει», στιγματίζει τα «μαύρα πρόβατα»….

Οι μαθητές/τριες απόλαυσαν την παράσταση και πήραν στις αποσκευές τους πλούσιο υλικό για προβληματισμό.