2ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΠΕΙΡΑΙΑ

Πυθαγόρα 22, 185 33 Πειραιά. Τηλ.: 210 4178995

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΣΤΗΝ EUROSCOLA 2020

Οι μαθήτριες Εβελίνα Δερπάνη και Θεοδώρα Φλόκα με τη Μαρία Βλάμη, υπεύθυνη καθηγήτρια και αρχηγό της ελληνικής αποστολής στην ημερίδα Euroscola 27.02.2020 και δύο ακόμα υπεύθυνες καθηγήτριες από την Ανατολική και Δυτική Αττική ήταν ανάμεσα στα μέλη της αποστολής. Τα 24 παιδιά της ομάδας μας εκπροσώπησαν τον Πειραιά με τα νησιά του, την Ανατ. Αττική, τη Δυτική Αττική και ξεχώρισαν για την πολύ καλή προετοιμασία τους και παρουσία τους. Προέδρευσαν, εισηγήθηκαν, υπέβαλλαν ερωτήματα για τα θέματα του περιβάλλοντος, των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, της ευρωπαϊκής ενοποίησης, του μεταναστευτικού, της εργασίας. Η επιλογή της ομάδας για το μεταναστευτικό να δώσει τον λόγο στην Χάνα, προσφυγοπούλα από τη Συρία στην Κύπρο και μέλος της Κυπριακής αποστολής και να μιλήσει για το δράμα της προσφυγιάς της στην ελληνική γλώσσα κατασυγκίνησε όλο το Ευρωκοινοβούλιο.

Εξαιρετική η παρουσία της Δερπάνη Εβελίνας στην ημερίδα euroscola. Η Εβελίνα έκανε την εισήγηση για την εργασιακή απασχόληση των νέων και με προτροπή του προέδρου της ολομέλειας δευτερολόγησε, παρακάμπτοντας τη διαδικασία. Η απάντηση υπήρξε καίρια ώστε οι προτάσεις της ομάδας της να υπερψηφιστούν από την ολομέλεια.

Σημαντική και η συμβολή της Φλόκα Θεοδώρας με ερώτηση προς την ολομέλεια, την οποία διατύπωσε στη γαλλική γλώσσα.

Οι μαθήτριες και οι μαθητές μας εξακριβωμένα μπορούν να μας δείξουν τον δρόμο, αρκεί να τους δώσουμε κίνητρα και χώρο. Τους ευχόμαστε και σε ανώτερα!